MALME
Švedski grad Malme jedan je od najpopularnijih za ljude sa ovih prostora koji žele do Skandinavije.
Razlog za to pre svega leži u direktnom letu low cost kompanije iz Beograda i Niša (ali i Skoplja, Ohrida, Sarajeva i Tuzle) i što iz njega posle može da se za manje od 45 minuta dođe kako do Helsinborga i Lunda recimo, tako i do Danske, odnosno Kopenhagena.
Malme je prelep, ekološki vrlo prihvatljiv grad na obali mora koji prosto moraš videti. Obale Malmea zovu na trčanje, sunčanje, vožnje rolerima ili biciklom, pa čak i na kupanje. Doduše ovo poslednje moguće je isključivo krajem jula ili početkom avgusta kada su temperature "čak" 25 ili 27 stepeni Celzijusovih, a more dovoljno toplo da se nećeš prehladiti ulaskom u vodu.
Međutim, boravak u Malmeu neće biti pokvaren ako si u njemu leti a ne kupaš se. Naprotiv. Ima u Malmeu šta da se vidi iako centar nije veliki. Pripremi se samo tokom šetnji oko mora na jači vetar, tako da, ako ti on uvek i svuda smeta, ponesi neku kapu ili maramu.
Parkovi su okosnica grada, baš kao i trgovi Stortorget i Lilla Torg na kojima ako imaš sreće, možeš naleteti i na ulični festival hrane iz celog sveta.
SKRIVENI SVET MALMEA
Muzej grozne hrane
Kako naziv kaže, radi se o kućici u kojoj možeš i da se onesvestiš ukoliko ne podnosiš jake i vrlo neprijatne mirise.
Cilj muzeja je da prikaže zainteresovanima najrazličitiju hranu iz sveta, ali onu koju ne bi svako probao. Tako možeš da pomirišeš buđavi sir sa Sardinije, "staro" meso ajkule ili užasno odbojni pasulj iz Kine. Ako po nečemu možeš takođe pamtiti boravak u Malmeu, onda je to ovaj muzej.
Kokteli kao sa Jamajke
Nedaleko od centra, blizu obale, nalazi se bar Care/of sa najboljim koktelima ne samo u gradu, nego i čitavoj regiji. Objekat nije sam po sebi primamljivog izgleda i turistima se često dogodi da samo prođu kraj njega ne znajući kakve napitke skriva iza šanka. A za svaku preporuku su.
"Osećao sam se kao da sam ponovo na Jamajci. Toliko su kvalitetni kokteli", reči su jednog Italijana koji je sedeo sa mnom u društvu kada sam bio poslednji put u Malmeu.
Tajanstveni lift
Ne moraš da voliš ili čak da znaš da igraš bilijar za potpuno uvrnutu noć u Malmeu. Dvadesetak minuta od centra trebaće ti ako želiš da otpešačiš ka obali mora. Negde na pola puta, naići ćeš na veliku garažu Monbijougatan sa nekoliko spratova.
Ukoliko voliš avanture, uđi u napuštenu zgradu kraj garaže i popni se liftom na treći sprat. Da, lift radi iako sve izgleda pomalo odbojno i tenzično.
Naići ćeš na halu sa 11 bilijarskih stolova i malim restoranom. Tu stanovnici Malmea vole da se opuštaju vikendom. Puno je pesme, smeha i druženja, a igranje bilijara mnogima je tu na poslednjem mestu.
Haringe iz snova
Lokalna riblja pijaca Fiskehoddorna otvorena je od utorka do subote od 6.30 do 13 časova, ali do nje nećeš doći ako se ne informišeš prethodno na internetu gde je, ili makar pitaš lokalce u kom delu grada se nalazi. Kako obiđeš dva parka idući ka jugu grada, tako ćeš u vazduhu namirisati ovu pijacu koja nudi fenomenalnu ribu, što i ne čudi ako se zna geografski položaj grada.
Marinirane haringe su must have za boravak na pijaci, kao i fileti skuše sa začinima iz Azije.